На шляху до Нової школи

No Comments

У 2017/2018 навчальному році 100 шкіл по всій Україні пілотують проект нового Державного стандарту початкової загальної освіти, а в 2018/2019 навчальному році за цим Стандартом будуть вчитись усі перші класи.

Як відомо, серед чотирьох шкіл нашої Хмельницької області учасниками пілотного проекту  є два перші класи НВК «СЗОШ,ліцей «Успіх» (вчителі Трочук Інна Борисівна та Соколова Наталія Василівна). Завершилось півріччя освітньої діяльності в нових умовах. Нова організація навчання, нові підручники, нові підходи та цінності. Які найбільш характерні видимі зміни організації навчання першокласників відбулися? Наскільки успішною є реалізація пілотного проекту? Де і як уже сьогодні нинішньому вчителю  готуватись до змін, що очікують школу з нового навчального року?

Для батьків і дітей новинкою стали щоденні ранкові зустрічі. Це зустріч на початку дня учнів класу з педагогом. Сидячи в колі один проти одного, кожна дитина  вітається з іншими дітьми, висловлює коротке побажання, повідомляє щось важливе про себе.  Після цього вся група бере участь у короткій груповій вправі, спрямованій на розвиток академічних навичок, почуття команди та відчуття єдності. Ранкова зустріч закінчується обміном щоденними новинами, які зазвичай готує педагог, щоб представити навчальні завдання дня. Ранкова зустріч  займає важливе місце в повсякденній діяльності класу. Педагоги визнають особливу роль ранкової зустрічі в житті дітей і присвячують 15–25 хвилин на початку дня, аби створити позитивну атмосферу в учнівському колективі на весь навчальний день у школі.

     ( http://nus.org.ua/articles/rankova-zustrich-shho-tse-i-navishho/   

за посиланнями у даній статті ви зможете знайти більш детальну інформацію по  питаннях, які вас зацікавлять).

Серед ключових змін – зміни в навчальному середовищі. В класах обладнані окремі освітні зони, або центри, – науковий, мистецький куточки, зона усамітнення тощо. У класі при наявності умов може бути створено до 7  зон . Весь матеріал та навчальне приладдя має бути доступне дітям. Закриті шафи – нонсенс. Полиці –  на рівні зросту дітей. Діти спокійно підходять і беруть, що їм потрібно до уроку або дозвілля на перерві.

Змістове наповнення навчального матеріалу з усіх предметів планується за тематичними тижнями. Наприклад , «Школа», «Театр», «Космос», «Підприємливість» і  т. ін.

Повністю оновлюються підручники. .  Посилено їх практичну спрямованість. Методика  навчання будується на діяльнісному підході.  Уже з перших кроків діти вчаться самостійно здобувати знання Метод спостереження і дослідів є пріоритетним. Вчаться працювати в парах, малих групах,  виконувати певну роль у групі, вирішуючи творче завдання. Розвиток критичного та системне мислення стає основою формування наскрізних вмінь і ключових компетентнстей.Як відначають вчителі, враження від роботи в пілотній школі в основному позитивні. Дітям особливо подобається спілкування в невимушеній атмосфері,  вони не втомились від навчальних занять за перше півріччя, навчатися за новою програмою легко.

Спілкуючись з колегами у межах освітньої спільноти у мережі Інтернет, на систематичних семінарах і зустрічах, які проводяться для учасників  реалізації проекту, вчителі обмінюються досвідом, разом з тим висловлюють свої застереження та пропозиції.

Найбільшу тривогу викликає формування належного освітнього середовища. Адже потрібно, щоб кожен клас був забезпечений необхідною технікою – комп’ютер, принтер, мультимедійна дошка. Оснащений відповідними меблями : легкими, придатними для трансформування, бажано на коліщатках, адже їх треба переміщати для роботи в малих та більших групах. Щоб забезпечити насичену діяльність кожного учня, необхідно комплекти демонстраційних та індивідуальних роздаткових і дидактичних матеріалів, набори навчальних приладів. Безліч цих засобів вчителями зараз виготовляється власноруч, що потребує  не тільки багато часу, але й відповідних матеріальних затрат. Без спільних зусиль управлінців, педагогічних і батьківських колективів, підтримки місцевих органів влади створити належне освітнє середовище буде неможливо,  так як 1один мільярд  гривень , які передбачені у державному бюджеті , надто мало для реалізації завдань освітньої реформи.

Дискутують педагоги щодо частоти проведення ранкових зустрічей. Окремі вважають , що достатньо їх проводити один раз на тиждень. Напевно лише широка практика визначить, що доцільніше. І у великій мірі це буде залежати від особливостей конкретного класу та індивідуальності кожного вчителя. Адже новий закон «Про освіту» проголошує педагогічну свободу вчителя. Шкільний вчитеьяк і вихователь ДНЗ можуть самостійно розробляти освітню програму на основі Державного стандарту, вільно обирати форми , методи, прийоми роботи,які ґрунтуються на принципах дидактики, забезпечують розвиток учня та не шкодять здоров’ю дитини.

Далеко не всі вчителі  усвідомлено і глибоко сприймають інтегрований підхід в організації навчальної діяльності. Багато питань викликає   запровадження формувального оцінювання.

Тому надзвичайно важливим на даному етапі є організація підготовки вчителя до нових умов роботи. З  1 вересня 2018 троку 16 вчителів початкових класів міста повинні забезпечити навчання  першокласників   на високому якісному рівні.

Залишити відповідь